![](https://static.wixstatic.com/media/89d21b_efd868adc0a74accbe7cd069f2d3d6ef~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_551,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/89d21b_efd868adc0a74accbe7cd069f2d3d6ef~mv2.jpg)
Grooming je proces u kojem odrasla osoba manipuliše i kontroliše tinejdžera s ciljem da ga seksualno iskorišćava. Ključna komponenta ovog procesa je razlika u godinama između zlostavljača i žrtve, gde odrasla osoba koristi svoju zrelost i autoritet da zadobije poverenje tinejdžera. Groomer često koristi svoju poziciju da se predstavi kao jedina osoba koja razume i podržava tinejdžera, što dodatno otežava žrtvi da prepozna manipulaciju.
Kako prepoznati grooming?
Prepoznavanje grooming ponašanja može biti izazovno, posebno u LGBTQ zajednici gde su članovi često ranjiviji zbog socijalne stigmatizacije i manjka podrške. Ipak, postoje neki znakovi na koje treba obratiti pažnju:
Preterana pažnja i darovi: Odrasla osoba koja se trudi da bude previše prijateljska i velikodušna prema tinejdžeru, često ga obasipa poklonima i pažnjom.
Izolacija: Groomer će pokušati da izoluje tinejdžera od njegove porodice i prijatelja, kako bi imao veću kontrolu nad njim.
Tajni razgovori i susreti: Često traženje tajnosti u komunikaciji ili sastancima može biti znak grooming ponašanja.
Povlačenje tinejdžera: Ako tinejdžer iznenada postane povučen, depresivan ili anksiozan, to može biti znak da nešto nije u redu.
Neprimereni razgovori: Odrasla osoba koja razgovara o seksualnim temama sa tinejdžerom ili deli neprimerene slike i materijale.
Šta raditi protiv groominga?
U LGBTQ zajednici, gde članovi često nemaju pristup odgovarajućoj psihološkoj i pravnoj podršci, zajednica igra ključnu ulogu u zaštiti tinejdžera. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti:
Edukacija: Informisanje tinejdžera i roditelja o opasnostima groominga je prvi korak. Organizujte radionice ili predavanja u zajednici i LGBTQ centrima.
Otvorena komunikacija: Podstaknite otvorene razgovore sa tinejdžerima o njihovim prijateljstvima i online aktivnostima. Važno je da se tinejdžeri osećaju sigurno da razgovaraju o svojim iskustvima.
Posmatranje: Obratite pažnju na ponašanje odraslih osoba u zajednici. Ako neko pokazuje preteranu zainteresovanost za tinejdžere, prijavite to starijim članovima zajednice ili LGBTQ organizacijama.
Podrška zajednice: Formirajte podršku mreže unutar zajednice gde roditelji, staratelji i članovi LGBTQ zajednice mogu deliti informacije i savete.
Online sigurnost: Naučite tinejdžere kako da se bezbedno ponašaju na internetu. Uputite ih da ne dele lične informacije i da budu oprezni u komunikaciji sa nepoznatim osobama.
Prijavljivanje: Iako pravna podrška možda nije dostupna, prijavljivanje sumnjivog ponašanja LGBTQ organizacijama ili liderima zajednice može pomoći u prepoznavanju i zaustavljanju potencijalnih zlostavljača.
Zaključak
Grooming je ozbiljna pretnja za sigurnost tinejdžera, a njegova podmukla priroda ga čini posebno opasnim. U LGBTQ zajednici, gde članovi često nemaju dovoljno podrške, ključna je uloga zajednice u zaštiti najmlađih. Edukacija, otvorena komunikacija i podrška zajednice su osnovni alati u borbi protiv groominga. Delovanjem zajedno, možemo stvoriti sigurnije okruženje za naše tinejdžere.
Ako si ti (ili tebi neko blizak) bio žrtva groominga, možeš potražiti pomoć na dasezna.lgbt
Fotografija: Film: Zovi me tvojim imenom (snimak ekrana)
Comments